Jestem mamą - karmię piersią

06-11-2018

Korzyści płynące z karmienia piersią

Jak można przeczytać we wszystkich poradnikach, mleko mamy jest najlepszym pokarmem dla dziecka, dzięki temu, że zawiera idealny skład kształtuje odporność oraz chroni przed infekcjami a także wpływa korzystnie na trawienie u dziecka. Również ważnym, a może i najważniejszym aspektem takiego karmienia jest bliskość jaka wytwarza się pomiędzy mamą a dzieckiem. Tworzy się pomiędzy Wami silna i nierozerwalna więź emocjonalna, która ma duży wpływ na dalszy rozwój dziecka. To cudowny czas dla Ciebie Mamo i dla Twojego Maluszka, to Wasza chwila. Karmienie piersią niesie korzyści również dla nas Mam, pozwala na szybsze wrócenie do formy z przed ciąży, skraca połóg, a nasz pokarm jest gotowy o każdej porze dnia, gdziekolwiek jesteśmy.

Nurtujące pytania

Karmienie choć jest naturalne wbrew pozorom nie jest prostą sztuką, na początku często wiąże się z nim wiele problemów i wątpliwości, zwłaszcza przy pierwszym dziecku. Młode mamy często nurtują pytania typu:

  1. Oczywiście, w większości zwykłych infekcji typu gorączka, katar nie ma żadnych przeciwwskazań do naturalnego karmienia. Ważne są jednak sposoby leczenia. Niektóre lekarstwa mogą być niebezpieczne dla dziecka, dlatego przed ich wzięciem warto skonsultować się z lekarzem. My polecamy jednak domowe sposoby leczenia; robienie inhalacji, picie soku malinowego, picie syropu z cebuli czy gorącej herbaty z imbirem, miodem oraz spacery na świeżym powietrzu.
  2. Początkowo może to być związane ze zmianami hormonalnymi i wrażliwością na podrażnienia. Piersi muszą przyzwyczaić się do ssania. Możesz również odczuwać ból, ponieważ dziecko jest źle przystawiane do piersi lub zbyt łapczywie i mocno chwyta brodawkę.
  3. Nawał pokarmu czyli przepełnienie mlekiem piersi, pojawia się między 3 a 5 dobą po porodzie. W późniejszym czasie może wystąpić, gdy nastąpiła dłuższa przerwa pomiędzy karmieniami niż zwykle lub gdy dziecko nie opróżnia piersi.
  4. Przypomina nawał pokarmowy, piersi są przepełnione i twarde, mogą występować zaczerwienienia, pod skórą możesz wyczuwać guzki, oznacza to, że doszło do zablokowania kanalika mlecznego. Warto wtedy sprawdzić czy biustonosz, który nosisz w jakiś sposób nie uciska piersi, zmień technikę karmienia, odpocznij, spróbuj się nie stresować, wykonaj delikatny masaż piersi.

Karmienie piersią w miejscach publicznych a odzież do karmienia

A co z karmieniem piersią w miejscach publicznych? Niestety ta jakże naturalna czynność nadal budzi kontrowersje. Zdania na ten temat są podzielone. Zwolennicy uważają, że jest to naturalna rzecz, której kobiety nie powinny się wstydzić, a wręcz przeciwnie powinny się szczycić, że karmią swe dzieci, inni natomiast uważają, iż widok karmiącej matki np. w centrum handlowym czy na przystanku autobusowym powoduje niezręczną sytuację a nawet budzi zgorszenie.

Cóż być może jeszcze dużo czasu musi upłynąć, aby karmienie piersią w miejscach publicznych przestało budzić jakiekolwiek kontrowersje. Dlatego my jako mamy karmiące polecamy dostosowaną do tego odzież do karmienia, która pozwoli na dyskretne podanie piersi w każdych okolicznościach. W ofercie naszego sklepu Mójbrzuszek.pl Drogie Mamy znajdziecie ubrania do karmienia, a wszystko po to, aby ułatwić Wam wypełnienie tego ważnego zadania, jakim jest karmienie piersią! Wszystkie modele ubrań do karmienia są wygodne, praktyczne i modne.

Podstawą na pewno będzie biustonosz do karmienia, który dzięki tzw. zapięciu "klik" ułatwi sprawne i minimalne odsłonięcie piersi. Polecamy również koszulki do karmienia, bluzki, bluzy oraz sukienki do karmienia z ukrytymi suwaczkami, z dekoltami "na zakładkę" czy zapinane na guziki, by w szybki i prosty sposób odsłonić pierś.